Rozwojowy Dzień Kobiet!


Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK i Gminne Centrum Kultury w Nędzy serdecznie zapraszają wszystkie Panie 8 marca na " Rozwojowy Dzień Kobiet". Warsztaty odbędą się w dwóch miejscach: w GCK w Nędzy i na Przystanku Kulturlnym KONIEC ŚWIATA w Raciborzu.


1) Warsztaty w Gminnym Centrum Kultury w Nędzy:

10.30- 12.30 Warsztaty SUTASZ, cena20 zł
                    Prowadzi: Agnieszka Joniak- Musioł
12.30-15.00  Zajęcia: JOGA, TECHNIKI, RELAKSACYJNE, MEDYTACJE, cena20 zł 
                    Prowadzi: Bożena Wolska

2) Warsztaty na Przystanku Kulturalnym KONIEC ŚWIATA w Raciborzu

16.30-19.00- Warsztaty DECOUPAGE, cena: 35zł
                    Prowadzi: Edyta Ruszczyk


Karnety:
1) Karnet na zajęcia w GCK w Nędzy : 30 zł
2) Karnet całodniowy: 60 zł

Liczba miejsc ograniczona!
Obowiązują zapisy pod nr tel 535 997 928 lub osobiście w siedzibie GCK w Nędzy przy ul.Strażackiej 2.

Czym jest SUTASZ?
 Sutasz to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe. Soutache wywodzi się z kolei od węgierskiego słowa sujtas, oznaczającego plecionkę.
O sutaszu słyszy się od niedawna, ale technika wytwarzania ozdób z pasków znana była już w starożytnych Chinach. Niestety nie spotkała się z większym uznaniem potomnych i na kilka wieków poszła w niepamięć. Sutasz znalazł za to szerokie zastosowanie w modzie. Z pasków wykonywano wykańczania wykończenia brzegów ubrań, tworzenia ozdób na strojach ludowych i mundurach wojskowych - szamerunków, galonów, pagonów i lampasów.

Czym jest DECOUPAGE? 

 Nazwa wywodzi się od francuskiego słowa decouper, czyli wycinać. Najprościej rzecz ujmując, decoupage polega na wycinaniu lub wyrywaniu papierowych elementów i naklejanie ich na różnego rodzaju przedmiotach w odpowiedniej kompozycji nadając im określony styl. Nieraz efekt potrzebuje podmalowania farbami, można użyć złoceń lub zrobić przecierki. Całość jest wykańczana i jednocześnie zabezpieczana kilkoma warstwami lakieru do uzyskania gładkiej błyszczącej powierzchni.Kreatywność artystów nie kończy się jedynie na prostych formach. Pojawiły się spękania, decoupage trójwymiarowy, efekt marmuru oraz różne techniki postarzania. Od fantazji i wyobraźni zależy, jaki będzie końcowy efekt. W tej chwili mamy na rynku tak szeroki wybór preparatów, że kreatywnych projektantów nic nie jest w stanie ograniczyć.