Relacja z warsztatów filmowych

   Warsztaty filmowe odbywały się przez cztery dni od wtorku 14 października do piątku 17 października. Uczestnicy spotkali się aby nagrać krótki film o powstaniu Ogrodów Jordanowskich według własnej interpretacji.   Pierwszego dnia odbyło się zapoznanie z dziećmi, które następnie zostały krótko wprowadzone w podstawy robienia filmów. Kolejnym etapem warsztatów było obmyślenie koncepcji filmu. Finalna koncepcja filmu oparła się na czasach w których żył Henryk Jordan.

   Nastąpiła obsada bohaterów, tak aby każde z dzieci otrzymało swoją rolę w filmie. Wybrane zostały miejsca w których miejsca miały mieć nagrania oraz przeanalizowano rekwizyty potrzebne na poczet filmu.

   Dwa kolejne dni zostały przewidziane na nagrania w plenerze. Tak też się stało. W środę oraz czwartek uczestnicy cały czas spędzili w plenerze nagrywając ujęcia. Nagrania odbywały się w dwóch miejscach w Raciborzu. W skwerze leżącym blisko Parku Jordanowskiego i w samym Parku Jordanowskim. Dzieci były zmobilizowane, wszyscy byli przygotowani i przyniesione zostały odpowiednie rekwizyty. Zarówno w środę jak i w czwartek nagrania trwały po 2 godziny.
W piątek dzieci miały poznać podstawy montażu. W związku z tym zajęcia odbywały się w pomieszczeniu. Prowadzący wytłumaczył uczestnikom jak wygląda montaż, od czego się zaczyna oraz pokazałem przykładowe realizacje. Następnie omówiono pierwszą wersję naszej produkcji pt. „Jordan”.

   Finał warsztatów odbył się w niedzielę, kiedy miejsce miała premiera filmu.

   Celem warsztatów było przejście przez proces tworzenia filmów od początku do końca. Zaczynając od burzy mózgów nad koncepcją, kończąc na oficjalnej premierze i publicznej projekcji filmu.
Cel został w pełni zrealizowany, dzieci miały możliwość uczestnictwa w każdym etapie realizacyjnym.

Prowadzący warsztaty: Szymon Marcinek

Warsztaty odbywały się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.