"Światło na Park" - Piknik i warsztaty

 
   W czasie realizowanego przez Stowarzyszenie ASK pikniku artystycznego "Światło na Park" odbyło się wiele atrakcyjnych warsztatów, gier i zabaw zarówno dla małych, jak i dużych uczestników akcji.
   Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem atrakcji.
   Miniwarsztat budowania domków dla owadów pożytecznych – zapylających. Warsztat prowadziła Irena Weronika Piasecka – pedagog i animatorka z Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK. W warsztacie wzięło udział około 15 osób (rotacyjnie). Były to dzieci z rodzicami i seniorzy – uczestnicy niedzielnego Pikniku Rodzinnego w Ogrodzie Jordanowskim.
   Bezpośrednim celem warsztatu było „wybudowanie” domków dla owadów i umieszczenie ich w wybranych miejscach w Ogrodzie Jordanowskim. Uczestnicy warsztatu własnoręcznie konstruowali domki wykorzystując przygotowane przez prowadzącą materiały naturalne: patyki, bambus, trzcinę, korę, szyszki i sznurek. Celem pośrednim warsztatu było : - zwrócenie uwagi na piękne stare drzewa owocowe w Ogrodzie Jordanowskim, - pobudzenie refleksji na temat roli owadów w Ogrodzie, - zintegrowanie uczestników Pikniku i zachęta do wspólnych twórczych działań, -pokazanie, że można zrobić coś użytecznego z bardzo prostych materiałów.
   Warsztat szydełkowania. Warsztat animowała Irena Weronika Piasecka. Uczestniczki działania szydełkowały przez kilka godzin w trakcie finału projektu w Ogrodzie Jordanowskim. Panie w różnym wieku dzieliły się swoimi umiejętnościami, miały czas na rozmowę i mogły jednocześnie obserwować inne akcje realizowane w ramach projektu. Każda z nich wykonała mini robótki, z których pod kierunkiem prowadzącej, powstała kolorowa dziewiarska instalacja rozpięta na metalowej siatce przy boisku. Robocza nazwa „dzieła”, to: Kwiato-pajęczyna. Warsztat zintegrował uczestniczki , a bardziej doświadczone Panie nauczyły dziewczyny nowych umiejętności.

   Akcja artystyczny zasiew „Od jesieni do wiosny”. Działanie koordynowała Irena Weronika Piasecka. Ogród Jordanowski z założenia ma być ukwiecony, kolorowy. Nasz raciborski, niestety taki już nie jest. Mała rewitalizacja w tym zakresie została zainicjowana w trakcie finału projektu „Światło na Park”. Zaplanowano posadzenie wrzosów, by powstało „nasze wrzosowisko”. Od hojnych kwiaciarzy raciborskich Stowarzyszenie ASK otrzymało w darze 19 wrzosów w doniczkach, kilka przynieśli uczestnicy Pikniku, by zasadzić swój własny wrzos. Dorośli wykopywali dołki pod rośliny. Wrzosy sadziły dzieci. Wszystkim przyniosło to satysfakcję i radość - przyjemne z pożytecznym.

   Warsztaty Bębniarskie zebrały sześcioosobowa grupę miłośników etnicznych instrumentów. Konga i Djembe zabrały uczestników w podróż po podstawowych rytmach; tumbao, afrokuban i Senegal , a ich aranżacja została przedstawiona publiczności zgromadzonej w Parku Jordanowskim. Krótki występ, teraz już bębniarzy zakończył warsztaty.


   Wiosłowanie wielką łodzią ogrodową
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci były przeprowadzone gry i zabawy zręcznościowe.Warsztaty odbywały się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.