Projekt „Palące słowa” na półmetku


Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK, realizujące projekt „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie” może pochwalić się pierwszymi sukcesami!

Niezwykle wysoki oddźwięk szkół z całego subregionu, nawiązanie współpracy z policją i stworzenie procedur, zwalczających mowę nienawiści w sieci z udziałem lokalnych mediów to pierwsze efekty innowacyjnego projektu społecznego Stowarzyszenia ASK.

Przypomnijmy, że głównym działaniem Stowarzyszenia jest edukowanie młodzieży z terenu Rybnika, Żor, Wodzisławia, Raciborza i Jastrzębia-Zdroju z zakresu przeciwdziałania mowy nienawiści w Internecie poprzez specjalne warsztaty tematyczne.

- Dotychczas w zajęciach wzięło udział 154 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Żorach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Raciborzu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku, Zespołu Szkół Nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju, Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu i Zespołu Szkół Nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju. Odzew szkół jest znacznie większy niż pierwotnie zakładaliśmy – mówi Anna Jegerska-Michalska, koordynatorka projektu „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie”.

Kolejny cykl warsztatów zostanie uruchomiony od stycznia 2015 roku.

Poza działalnością edukacyjną w ramach projektu powstał portal dziennikarstwa obywatelskiego, funkcjonujący pod adresem www.niehejtuje.com. Treści na nim zamieszczane są od września 2014. Obecnie znajduje się tam kilkadziesiąt artykułów dotyczących mowy nienawiści. Ponadto portal zawiera bazę wiedzy, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, gdzie można dowiedzieć się o prawnych aspektach mowy nienawiści i odpowiedzialności karnej – to właśnie ten dział cieszy się największą popularnością.

- Redakcja portalu niehejtuje.com spotyka się regularnie raz w miesiącu, by omawiać najważniejsze kwestie związane z portalem i doborem odpowiednich tematów. Podczas spotkań redakcyjnych analizowane są również poszczególne teksty w celu doskonalenia umiejętności dziennikarskich redaktorów. Od początku swej działalności portal odnotował ponad 3000 odsłon – wyjaśniają realizatorzy.

Niewątpliwym sukcesem projektu jest nawiązanie współpracy z przedstawicielami lokalnych portali informacyjnych (grupa tuPolska, Dziennik Zachodni, raciborz.naszemiasto.pl, nowiny.pl, racibórz.com.pl, Nasz Racibórz) i wypracowywanie procedur reagowania na mowę nienawiści, która pojawia się w komentarzach pod artykułami w lokalnych mediach. W trakcie wspólnej pracy wytworzyła się koncepcja zawiązania koalicji mediów, które promują kulturę słowa w Internecie.

- Do współpracy zaprosiliśmy również policję, która będzie nas wspierać w naszych działaniach, bo również ta instytucja dostrzega problem nienawistnych komentarzy w sieci – dodają w Stowarzyszeniu ASK.
Działania Stowarzyszenia ASK wspierane są także w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku za pośrednictwem stron,
związanych z przeciwdziałaniem mowie nienawiści, m.in. Bez Nienawiści, Nienawiść. Jestem przeciw, Hejtstop, No Hate Speech Movement, Nie hejtuję i Mowa Miłości.

Stowarzyszenie ASK jest oficjalnym członkiem europejskiej Kampani No Hate Speech Movement oraz jego polskiego odpowiednika, Koalicji Przeciw Mowie Nienawiści. Projekt „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie” dofinansowany jest w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” Fundacji im. Stefana Batorego, finansowanego z funduszy EOG.