Redaktorzy podpisali deklarację przeciw mowie nienawiści

Redaktorzy lokalnych mediów biorących udział w projekcie "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie" podpisali deklarację, w której zobowiązują się do zwalczania w swoich serwisach mowy nienawiści i dbania o kulturę słowa.
Oto pełna treść deklaracji i jej sygnatariusze:
My, przedstawiciele portali informacyjnych, deklarujemy dbać o kulturę słowa - zarówno naszą i naszych czytelników, przestrzegać podstawowych zasad komunikowania się oraz tworzyć nasze artykuły tak, by nie prowokowały odbiorców do agresywnych zachowań w sieci. Chcemy, aby każdy Czytelnik miał świadomość, że może swobodnie wyrażać swoje opinie na każdy temat, ale pragniemy być dumni z tego, że zarówno my jak i nasi odbiorcy potrafią używać słowa w sposób, który nie znieważa innych, nie rozbudza nienawiści rasowej, religijnej, antysemickiej, narodowościowej lub innych jej form wynikających z nietolerancji wobec wszelkiego rodzaju odmienności.
Ireneusz Burek - redaktor naczelny portalu raciborz.com.pl oraz dwutygodnika regionalnego Gazeta-Informator
Aleksander Król - Zastępca szefa Oddziału Rybnik Polska Dziennik Zachodnii, naszemiasto.pl
Monika Krzepina - redaktor prowadząca tuWodzislaw.pl
Wioleta Kurzydem - redaktor prowadząca tuZory.pl
Paweł Okulowski - redaktor naczelny portalu nowiny.pl
Grzegorz Wawoczny - redaktor naczelny naszraciborz.pl
Wacław Wrana - redaktor naczelny Rybnik.com.pl
Patrycja Wróblewska-Wojda - redaktor prowadząca tuJastrzebie.pl.
Projekt "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie" to: portal dziennikarstwa obywatelskiego, cykl szkoleń dla młodych dziennikarzy, spotkania w szkołach, panele eksperckie lokalnych mediów poświęcone zjawisku hate speech, warsztaty dla młodzieży nt. mowy nienawiści, kampania społeczna, publikacje i konferencje.
- Z mową nienawiści spotykamy się w Internecie na co dzień - szkalujące komentarze, agresywne artykuły, strony nawołujące do aktów nienawiści. Słowna agresja w sieci jest zjawiskiem powszechnym i nagminnym. Pozorna anonimowość sprawia, że internauci bezkarnie szykanują, zachęcając do tego innych użytkowników Internetu. Chcemy to zmienić! - uzasadniają realizację projektu przedstawiciele Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK.


Projekt "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie" jest realizowany przez Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” Fundacji im. Stefana Batorego, finansowanego z Funduszy EOG.